Az EU AI-jogszabály[a] a világ első átfogó mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálya, amelynek célja az AI-használat kockázatainak a csökkentése, és széles körben úgy vélik, hogy világszerte a hasonló AI-szabályozások mintájául fog szolgálni.
Az Unilevernél azonban már évek óta prioritásunk az AI felelősségteljes használata, amit Andy Hill adatkezelési vezető és Christine Lee adatvédelmi vezető fejtett ki számunkra.
Végpontok közötti biztosítás: így lehet okosan dolgozni a mesterséges intelligenciával
Az Unilever AI-biztosítási története 2019-ben kezdődött, amikor a társaság megkezdte az adatvédelmi és AI-etikai gyakorlatának felülvizsgálatát, miközben a világon fokozódtak a viták a digitális átláthatóságról és adatvédelemről.
Az Unilever 2021-ben megerősítette üzleti alapelveit, hogy elkötelezze magát az adatok felelősségteljes, etikus és tisztességes felhasználása mellett. Az elkövetkező években megkezdtük AI-biztosítási eljárásunk kiépítését, melyet arányosan növeltünk a mesterséges intelligencia generatív ugrásszerű bővülésekor. Ez mára üzletvitelünk részévé vált.
„A szabályozói megfelelőség Felelősségteljes AI-keretrendszerünk kulcsfontosságú része, valamint proaktívan követjük az Unileverre is vonatkozó legújabb jogi fejleményeket, és foglalkozunk azokkal” – magyarázza Christine Lee adatvédelmi vezető.
A szabályozói megfelelőség biztosítása végett az Unilevernél minden potenciális új, AI-rendszereket használó projektet értékel egy, a téma szakértőiből álló többfunkciós csapat, amely magában foglalja partnereinket a Holistic AI-nál is. Áttekintik a projekt követelményeit, kezelik a kockázatokat, valamint javításokat vagy kockázatcsökkentési stratégiákat javasolnak a projekt bevezetését megelőzően, továbbá folyamatos ellenőrzést végeznek.
Ezt a triázs rendszert továbbá alátámasztják az Unilever Felelősségteljes AI-irányelvei, amelyek megerősítik elkötelezettségünket, hogy az Unilever Üzleti Alapelvek Kódexének, a jogi és szabályozói követelményeknek és az ENSZ-szabványoknak megfelelően fejlesszük, vezessük be és használjuk az AI-technológiákat.
Potenciált látunk az AI használatában, hogy előmozdítsuk a produktivitást, a kreativitást és a növekedést az Unilevernél.
Andy Hill, adatkezelési vezető
Robusztus kockázatkezelés
Ezt a folyamatot mostanra teljesen integráltunk szervezetünkben, a csapat nemrégiben érte el a 150 „biztosított projekt” mérföldkövét.
„Annak köszönhetően, hogy az AI-rendszereket használó próbaüzemi projekteket korai szakaszban vetjük alá az alapos biztosítási folyamatnak, innovatívabbak lehetünk és gyorsabban tudjuk teljes körűen bevetni a megbízható AI-rendszereket” – mondja Andy Hill adatkezelési vezető.
Világszerte több mint 500 AI-rendszer működik a gyorsabb innovációs ciklusokat lehetővé tevő AI-alapú kutatás és fejlesztéstől kezdve a gépi aktiválású készletellenőrzésen át a generatív AI alapú fogyasztói élményig a marketing területén, ezért az Unilever üzletmenete szempontjából kritikus fontosságú az AI fejlesztését, bevezetését és használatát szabályozó Felelősségteljes AI-keretrendszer.
„Potenciált látunk az AI használatában, hogy előmozdítsuk a produktivitást, a kreativitást és a növekedést az Unilevernél” – teszi hozzá Andy.
„A bővülés miatt tanulással, fokozott döntéshozatallal és új tapasztalatokkal támogatjuk csapatainkat. És úgy véljük, hogy az autonóm rendszerek létrehozásával az AI növelheti társaságunk termelékenységét.
Az ilyen rendszerek bevezetésének a növekedésével nem becsülhetjük alá, milyen fontos meggyőződni arról, hogy ezek felelősségteljesen működjenek.”
Lépéstartás egy gyorsan fejlődő szektorban
Az Unilever AI-készletének a teljes láthatósága által gondoskodunk a hatékony kockázatkezelésről, továbbá ez lehetővé teszi, hogy könnyen lépést tartsunk az új globális jogi keretrendszerekkel, mint az EU AI-jogszabálya és az amerikai Fehér Ház AI-ról szóló elnöki rendelete.
„Annak ellenére, hogy az Unilever jogi és etikai védőkorlátokat fejlesztett ki az AI-hoz, továbbra is fennállhatnak a kockázatok olyan kérdésekben, mint az IP jogok, az adatvédelem, az átláthatóság, a titoktartás és az AI-val szembeni előítéletek, mivel a jogi keretek lemaradhatnak a gyorsan fejlődő technológia mögött” – magyarázza Christine.
A gyorsan változó környezetben a megfelelőség biztosításának a legjobb módja a folyamatos éberség és az új szabályozásokhoz alkalmazkodó méretre szabható folyamatok, és ezen a területen van lépéselőnyben az Unilever AI-biztosítási rendszere.
„Amint növekszik az igény az AI-rendszerek, -technológia és -képességek iránt, úgy fog fejlődni a szabályozói környezet is, amikor a különböző országok megvitatják a saját megközelítésüket az AI szabályozására” – mondja Andy.
„Továbbra is biztosítani fogjuk, hogy az Unilever lépést tartson az üzletmenetére és márkáira hatással lévő jogi fejleményekkel, az AI által létrehozott anyagok szerzői jogának a birtoklásától az adatvédelmi törvényeken át a reklámok szabályozásáig.
„Nagyon izgalmas figyelemmel követni, hogy hova visz minket a digitális innováció és a legújabb technológiák integrációja, azonban gondoskodnunk kell az adatok megfelelő irányításáról, és arról, hogy az Unilever mindig hatékony és felelősségteljes módon használja a mesterséget intelligenciát” – teszi hozzá.